AktualnościSierpień 2016 – Koniec projektu – koszenie i utrzymanie terenu

Z końcem sierpnia kończymy działania zaplanowane do wykonania w czasie realizacji projektu. Wszystkie zadanie udało nam się zrealizować. W przyszłych latach zostaje nam kosić nadwiślańskie łąki i monitorować ich stan, w szczególności obszarów, na których wysiane zostały nasiona zebrane w innych miejscach na Mazowszu.

Obecnie kończymy kosić łąki, które objęte były działaniami projektowymi.

Lipiec 2016 – Odbyła się konferencja prasowa

Odbyła się konferencja prasowa zaplanowana w ramach realizacji projektu. Konferencja odbyła się na łące na Golędzinowie wije się rzeka kwiatów. W spotkaniu uczestniczyli dziennikarze z różnych rozgłośni radiowych – RDC, Radio Eska, fotoreporterzy i dziennikarze lokalnych dodatków do tytułów ogólnopolskich. Po części oficjalnej odbył się spacer po łące i rozdane zostały nasiona łąk kwietnych. Bardzo dziękujemy wszystkim za przybycie. Więcej o konferencji i projekcie napisał Pan Dariusz Bartoszewicz. 

Zdjęcia z łąki można zobaczyć także tutaj.

Czerwiec 2016 -Rzeka kwiatów na Golędzinowie

Na jednym z obszarów, Golędzinowie rozkwita pełnią barw rzeka kwiatów.

Pod koniec zeszłego roku w ramach zadania polegającego na transferze diaspor wysiano na tym terenie nie tylko nasiona zebrane w dolinie rzeki Narwi i Pilicy (gatunków roślin charakterystycznych dla łąk okresowo zalewanych) ale także nasiona maku i chabru. Te jednoroczne rośliny mają zapewnić spektakularny widok podczas pierwszego roku tworzenia się łąki. Są to gatunki z chwastów polnych, które łatwo można wyplenić poprzez koszenie. Jednocześnie zacieniają kiełkujące gatunki roślin które zakwitną w przyszłym roku.

 

Maj 2016 – Łąka na Golędzinowie kwitnie

Pod koniec zeszłego roku przeniesiony został niewielki obszar szuwarowy – rośliny wraz z glebą na obszar Golędzinowa.

Efekty pracy wielu osób można już podziwiać.  Zakwitły tam firletki, jaskry i niezapominajka. Obszar, choć nieduży, zachwyca kolorem i z satysfakcją obserwujemy udaną transplantację. Zapraszamy na Golędzinów.

Kwiecień 2016 – Konferencja podsumowująca projekt.

15 kwietnia bieżącego roku odbędzie się w Warszawie konferencja pt. „Łąka w mieście. Cele i metody tworzenia i restytucji ekosystemów półnaturalnych odpornych na presję gatunków inwazyjnych„.

Następnego dnia tj. 16.04 odbędzie się spacer po obszarze Wilanowa z udziałem ornitologa Michała Wołowika i botaniczki Marty Jermaczek Sitak odpowiadającej za projekt ze strony UW. Spotykamy się o 12.00 na wale przeciwpowodziowym przy ul. Zaściankowej.

Więcej o konferencji oraz jej program znajdziecie Państwo tutaj.

 

Odnawianie łąk nad Wisłą. Meadow Restoration on Vistula river banks Warsaw Poland


Konferencja ``Łąka w mieście.``


Listopad 2015 – Koszenie i usuwanie samosiewów z obszarów projektu.

Okres lęgowy ptaków zakończony na dobre, pogoda sprzyja pracom. Do połowy grudnia zaplanowane są prace polegające na koszeniu zarośli oraz usuwaniu samosiewów inwazyjnych, obcych gatunków drzew: klona jesionolistnego (Acer negundo L.), robinii akacjowej (Robinia pseudoacacia L.). Usunięte zostanie także kilkanaście sztuk podrostów Topoli (Popilus spp.) w wieku do 10 lat. Aktualne wielkości obwodów pni przy jakich nie wymagane jest zezwolenie na usunięcie drzew znajduje się tutaj.

Obszary, na których odbywać się będą prace to: Wilanów, Mokotów, Gocław, ZOO, Żerań.Odnawianie łąk nad Wisłą. Meadow Restoration on Vistula river banks Warsaw Poland


Listopad 2015 – Wysialiśmy łąkę w Porcie Czerniakowskim

W sobotę 07 listopad razem z entuzjastami Wisły i zieleni nad rzeką wysialiśmy nasiona roślin łąkowych. Na początku prace polegały na wzruszeniu gleby, przegrabieniu terenu. Następnie nasiona zostały wymieszane z piaskiem i równomiernie rozrzucone na południowo wschodniej skarpie portu Czerniakowskiego. Końcowym etapem było uwałowanie obszaru w celu przyciśnięcia nasion do gruntu. Mamy nadzieję, że w ciągu dwóch lat na tym obszarze pojawi się piękna łąka pełna rodzimych gatunków roślin.

 

 Odnawianie łąk nad Wisłą. Meadow Restoration on Vistula banks Warsaw PolandListopad 2015 – Tworzymy łąkę w Porcie Czerniakowskim

Po rewitalizacji Portu czerniakowskiego południowo wschodni brzeg portu doskonale nadaje się do stworzenia tam różnorodnej łąki. Zapraszamy wszystkich chętnych na sobotnie przedpołudnie (07 listopada)  do wspólnego stworzenia łąki. Przy okazji będziemy mówić o tworzeniu i odtwarzaniu łąk w mieście.

Więcej na temat tego spotkania i projektu restytucji łąk pisał Pan Dariusz Bartoszewicz, za co bardzo dziękujemy. Artykuł można przeczytać tutaj.Odnawianie łąk nad Wisłą. Meadow Restoration on Vistula banks Warsaw Poland


Październik 2015 – Wysiewamy nasiona roślin łąkowych na terenach restytucji

We wrześniu zakończyliśmy prace związane z zbiorem wierzchniej warstwy ziemi na dwóch obszarach restytucji łąk tj.: Mokotowie i Wilanowie. Teraz nadszedł czas wysiewu nasion zebranych nad Pilicą oraz w delcie rzek Wkry  i Narwi. By równomiernie wysiać nasiona dokonano go mechanicznie przy pomocy ciągnika i rozrzutnika do nawozu.

 Odnawianie łąk nad Wisłą. Meadow Restoration on Vistula banks Warsaw Poland

Czerwiec 2015 – Koszenie Łąk na obszarach projektu

Jednymi z głównych prac prowadzonych w projekcie jest walka z gatunkami roślin inwazyjnych takich jak nawłoć późna, nawłoć kanadyjska, klon jesionolistny. By odtworzyć łąki należy przywrócić na tych obszarach koszenie. W ten sposób dajemy szanse na wykiełkowanie i wzrost roślinom niższym i charakterystycznym dla łąk zmiennowilgotnych jednocześnie powstrzymujemy sukcesję czyli pojawianie się na łąkach gatunków drzew.


Vistula meadow restoration, Restytucja łąk nadwiślańskich.

Czerwiec 2015 – Spacer nad Wisłą

Piękna pogoda dopisała i w sobotni poranek wyruszył spacer po Wilnowskich łąkach.  Spacerem pokierowali Pan Robert Miciałkiewicz i Marta Jermaczk Sitak. Przewodnicy szczególny nacisk położyli na aspekty związane z odnawianiem łąk, opowiadali o ptakach które występują na Wilanowie i o tyk które mogą się tam pojawić po tym jak łąki zostaną przywrócone.

 


Odnawianie łąk nad Wisłą. Meadow Restoration on Vistula banks Warsaw Poland

Kwiecień 2015 – Monitoring efektów siewu na poletkach doświadczalnych

W listopadzie 2014 w Ramach projektu „Restytucja łąk zalewowych na Warszawskim odcinku OSOP Natura 2000 Dolina Środkowej Wisły (PLB 140004)” został przygotowany obszar 6 poletek doświadczalnych na Żeraniu. W kwietniu botanicy z Uniwersytetu Warszawskiego dokonali monitoringu efektów prac związanych z wysiewem nasion łąkowych zebranych nad Pilicą.